Nowoczesne wnętrze a kolorystyka - czy szarości i brązy to dobry pomysł?

Nowoczesne wnętrze a kolorystyka - czy szarości i brązy to dobry pomysł?

Sprawdź horoskop miesięczny!

Kiedy urządzamy nasze wnętrze, czasem decydujemy się na ekstrawagancję, a czasem wolimy trzymać się bardziej tradycyjnych rozwiązań. Szary i brązowy to bardzo uniwersalna kompozycja barw, dlatego warto rozważyć ich zastosowanie bez względu na to, czy nasza przestrzeń jest nowoczesna, czy klasyczna.

Ciepłe brązy

Raczej trudno skojarzyć brąz z chłodem. Jednocześnie często uznawany jest za kolor odnoszący się do natury. W końcu w środowisku przyrody występuje on dość często. Tutaj również mamy do wyboru całą masę odcieni - od bardzo ciemnego i czekoladowego po nieco bardziej jasny.

Neutralna szarość

Szary może wydawać się nieco zimnym kolorem, jednakże odpowiednie jego zastosowanie może nadać wnętrzu elegancji. Barwa ta jest na tyle elastyczna, że sprawdzić się może w niemalże każdej kompozycji i koncepcji. Możemy położyć na nią główny nacisk lub potraktować jako efektowny dodatek do bardziej wyrazistych elementów. Dużo zależy od odcienia - szarość ma wiele wariantów i powinniśmy mieć tego świadomość. 

Kompozycja wnętrza

Jak stworzyć kompozycję do wnętrza z tych kolorów?

Szary i brązowy mogą tworzyć razem cudowną kompozycję, pod warunkiem, że odpowiednio dopasujemy odcienie. W świecie urządzania wnętrz nie ma miejsca na przesadę, dlatego trzeba zachować umiar i przemyśleć dokładnie całą koncepcję. Jedna z istotnych zasad mówi o tym, że jeśli zastosujemy ciemne barwy, to pomieszczenie optycznie się zmniejszy. Jaśniejsze za to mogą dodać wrażenia przestrzenności. 

Odcienie należy dopasowywać zatem z rozsądkiem. Jeśli mamy ochotę na nieco eksperymentu, warto dodać do tej kombinacji jeszcze jeden kolor, być może bardziej ekstrawagancki. Pamiętajmy jednak o tym, żeby wszystko pozostało gustowne - w przeciwnym razie możemy się rozczarować. Dobrze również zadbać o zrównoważenie tonów ciemnych jaśniejszymi, a kolorów ostrych łagodnymi. Ostateczny efekt naszych prac powinien być estetyczny, dlatego należy dobrze zastanowić się nad każdą podejmowaną decyzją. Ogromną rolę odgrywa tutaj najzwyczajniejsze w świecie wyczucie.