Zasady projektowania kuchni

Zasady projektowania kuchni

Chcesz samodzielnie zaprojektować swoją kuchnię? Oto najważniejsze zasady, którymi musisz się kierować Aby zaprojektować kuchnię swoich marzeń, wcale nie jest konieczne angażowanie projektanta! Możesz zrobić to sama.

Podstawowy warunek to znajomość kilku zasad. Najważniejszą z nich jest tak zwana reguła trójkąta. Na czym polega ta zasada?

Wierzchołki trójkąta to najważniejsze urządzenia znajdujące się w kuchni, czyli lodówka, kuchenka i zlew. Boki trójkąta to trasy, którymi użytkownik pomieszczenia może się przemieścić, aby z łatwością skorzystać z tych urządzeń. Muszą one być tak rozmieszczone, by pomiędzy lodówką oraz kuchenką nie było większego odstępu niż 260-280 cm, natomiast między zlewem oraz kuchenką i zlewem oraz lodówką odstępu większego niż 210 cm. Jeżeli kuchnia jest bardzo duża można wyznaczać więcej funkcjonalnych trójkątów.

Inne zasady związane z projektowaniem kuchni

Dużo trudniejsze jest zaprojektowanie kuchni, która jest otwarta na salon. Takie rozwiązanie oznacza, iż w pomieszczeniu jest mniej ścian, na których będzie można powiesić szafki.

Aby przyrządzanie posiłków nie było utrudnione to suma długości kuchennych blatów musi wynosić więcej niż 190 cm.

Projekt kuchni

Jak szczegółowo rozplanować długość blatów?

Główny blat roboczy powinien mieć długość co najmniej 70 cm, natomiast blat przy kuchence długość 40 cm. Także bezpośrednio przy lodówce musi się znajdować co najmniej 40 cm blatu, by odstawić na niego zakupy.

Uważa się, iż lodówka nie powinna sąsiadować bezpośrednio z piekarnikiem, natomiast zlewozmywak z kuchenką. Chodzi tu o względy wygody. Nieekonomiczne jest także umieszczanie lodówki w pobliżu grzejnika.

Jeśli w kuchni ma się znaleźć zabudowa dwurzędowa to odległość między rzędami powinna wynosić co najmniej 120 cm.
Zmywarka nie może być umieszczona w narożniku - nie będzie możliwe wówczas jednoczesne jej otwarcie oraz otwarcie szafek.

Znaczenie ma także odpowiednie umieszczenie okapu. Jeżeli kuchenka jest elektryczna to należy zachować odległość około 65 cm. Jeśli natomiast sprzęt ma palniki gazowe to okap musi być umieszczony odległości co najmniej 75 cm nad kuchenką.

Zwróć koniecznie uwagę na to czy swobodne otwieranie wszystkich szafek (zwłaszcza narożnych) będzie możliwe.