Szafki do kuchni: jak dokonać właściwego wyboru?

Szafki do kuchni: jak dokonać właściwego wyboru?

Zakup mebli kuchennych to inwestycja na lata. Na co zwrócić uwagę dokonując ich wyboru i jaki koszt wiąże się z ich zakupem? Wybór odpowiedniej kuchni, zgodnej z własnym gustem i upodobaniami to nic trudnego. Jedynym ograniczeniem są zwykle koszty.

W skład najprostszego i najtańszego gotowego zestawu mebli wchodzą zwykle szafka pod zlewozmywak, szafki kuchenne, które przeznaczone są do pokrycia blatem i kilka szafek do powieszenia. Blat, którym pokrywa i łączy się dolne szafki, można kupić w zestawie z nimi lub oddzielnie.
Współczesne trendy dają wybór w kwestii ustawienia szafek. Pierwsza z nich mówi, że szafki mogą stanowić jeden ciąg. Druga z kolei umożliwia przedzielenie szafek zamkniętych, otwieranymi, tymi z półkami lub witrynami.

Jedną z możliwości, jakie dają konsumentom sklepy, jest zakup pojedynczych szafek służących do ustawiania w komplety. Jest to o wiele tańsze rozwiązanie niż zakup zestawu mebli kuchennych robionych na zamówienie. Plusem tej metody jest możliwość skorzystania z usługi projektowania zabudowy kuchennej do własnego wnętrza i według własnych potrzeb. Zwykle taki projekt przygotowywany jest dla każdego klienta indywidualnie i nie ponosi on za to żadnych opłat.

Tanio i ładnie, czyli meble kuchenne w Dekoria

Jak urządzić kuchnię najniższym kosztem? Wystarczy użyć starych mebli. Należy zacząć od postawienia kilku podstawowych szafek kuchennych i uzupełnić je kredensem lub koszami wiklinowymi. Przydać mogą się także kilkudziesięcioletnie meblościanki. Jedyną rzeczą, którą należy zrobić, jest ich uprzednia renowacja. W tym celu można okleić je fornirem albo pomalować.

Tania kuchnia to kuchnia z szafkami wybudowanymi z płyt g-k i cegieł albo betonowych bloczków. To bardzo oryginalne rozwiązanie, które wymaga wcześniejszego rozplanowania. W tym przypadku możliwa jest samodzielna realizacja. Dzięki wyjątkowemu charakterowi, kuchenne wnętrze można poddać dowolnej stylizacji. Cegła jest dobrą podstawą ku stworzeniu kuchni rustykalnej, wiejskiej lub industrialnej. Wszystko zależy od jej faktury, koloru oraz dodatków. Wyjątkowy styl stworzonemu w ten sposób pomieszczeniu, dodatkowo nadadzą położony na ścianach tynk lub glazura.

Dekoria meble kuchenne promocja

Meble kuchenne: interesujące rozwiązania

Szafkami, które zdecydowanie wyróżniają się na tle pozostałych, są produkty żaluzjowe. Wyróżnia je przede wszystkim faktura drzwiczek oraz materiał frontowy. Kolejną opcją są szafki stalowe, które zachęcają swą lekkością i nowoczesnością. Jeśli zależy nam na stylu kolonialnym, rozważmy zakup szafek drewnianych, które swym wyglądem wpasują się w ten styl. W obu przypadkach nie jest wymagane miejsce na drzwiczki przed szafką. Niestety system żaluzjowy zabiera sporą przestrzeń wewnątrz nich. Zaletą tego mechanizmu jest to, że można regulować wysokość, do jakiej opuszczamy żaluzję, dzięki temu można wyeksponować znajdujące się w środku dekoracyjne przedmioty. Dobrej jakości szafki z żaluzjowym frontem są niestety dużym wydatkiem. Koszt szafki o szerokości 60 cm i wysokości 70 cm to wydatek rzędu 800- 900 zł.

Dużym udogodnieniem, jeśli chodzi o kuchenne szafki narożne, są drzwi skrzydłowe, połączone zawiasami, składane w pionie. Składanie w poziomie stosowane jest w przypadku szafek wiszących. Ten rodzaj zamknięcia sprawdza się w przypadku szafek szerokich oraz niskich, ponieważ skrzydło ich drzwiczek zajmowałoby bardzo dużo miejsca podczas otwierania. Składanie w pionie stosuje się nie tylko w szafkach narożnych. Rozwiązanie to znajduje zastosowanie w dużych stojących szafach, które pełnią funkcję kredensu lub spiżarki. Odpowiednia konstrukcja drzwiczek sprawia, że zajmują one mniej miejsca po otwarciu i ułatwiają dostęp do zawartości szafki.

Szafki kuchenne w nowym wydaniu

Jednym z najnowszych i najpopularniejszych rozwiązań dotyczącym nie tylko szafek kuchennych są drzwiczki bezuchwytowe. Mechanizm ich otwierania polega na pociąganiu za odpowiednio wyfrezowaną krawędź lub naciskaniu na nie i uruchamianiu mechanizmu „klik-klak”. Dzięki temu fronty szafek wyglądają nienagannie i doskonale współgrają z metalami, kamieniem oraz szkłem. Niestety koszt takiego systemu nie jest mały. To wydatek rzędu 70-120 zł za sztukę. Czasami jednak warto zainwestować w to rozwiązanie, zwłaszcza gdy w domu mieszkają małe dzieci. Taki sposób otwierania szafek sprawi, że nie będą one miały dostępu do ich zawartości i nie nabiją sobie siniaka o wystające uchwyty.
Kolejnym, równie nowoczesnym rozwiązaniem są drzwiczki przesuwne. One podobnie jak drzwiczki żaluzjowe, zajmują mało miejsca z przodu szafki. Fronty w tym przypadku są osadzone na specjalnych prowadnicach. Warto zwrócić uwagę na ich jakość oraz wytrzymałość.