Urządzanie pokoju dla niemowlaka - co warto wiedzieć?

Urządzanie pokoju dla niemowlaka - co warto wiedzieć?

Sprawdź horoskop miesięczny!

Przygotowania do powitania nowego członka rodziny toczą się pełną parą w całym domu. Jednym z ważnych elementów jest urządzanie pokoju dla  niemowlaka. Jak nie dać się zwariować, a przy tym przygotować naprawdę piękny, przytulny i bardzo funkcjonalny pokój dziecięcy?

Pierwsze decyzje wnętrzarskie powinny być dostosowane przede wszystkim do potrzeb rodziców - z czasem pokój dziecięcy stanie się królestwem zabawek i nauki, jednak teraz powinien służyć młodym opiekunom.

Im mniej mebli, tym... lepiej

Przede wszystkim warto uświadomić sobie, że malec nie potrzebuje wielu sprzętów, mebli i przedmiotów. Nie będzie z nich korzystał - rodzice tym bardziej ich nie potrzebują. Biurka, szafy i regały to sprzęty służące starszym dzieciom. Dla noworodków są całkowicie niepotrzebne, a dzieciom uczącym się chodzić tylko przysporzą zagrożeń. Co powinno się znaleźć w pokoju dla niemowlęcia?

Łóżeczko dla niemowlaka

To kąt służący odpoczynkowi i zapewniający zdrowy, bezpieczny sen. Nawet dziecko śpiące w nocy z rodzicami powinno mieć swoje łóżeczko. Warto postawić na model z bezpiecznymi barierkami i z regulowaną wysokością materaca. Istnieją także łóżeczka, z których z czasem można wyjąć szczebelki - służą o wiele dłużej, nawet kilkulatkowi.

Łóżeczka dla niemowląt

media-expert.okazjum.pl/kielce

Pojemna komoda

Mebel w zupełności wystarczający do przechowywania dziecięcych ubranek. Nie jest ich dużo i same w sobie są malutkie, nie zajmują więc wiele miejsca. Komoda zmieści wszystkie akcesoria i ubranka, a na niej można postawić przewijak albo nocną lampkę. Niemowlak nie potrzebuje szafy - chyba, że zostanie kupiona z myślą o przyszłości. Tak małe dzieci nie potrzebują też zwykle regału ani szafek. To wszystko można spokojnie dokupić z czasem, gdy dziecko będzie rosło.

Coś do siedzenia

Dla rodziców, opiekujących się maluchem. Karmiąca mama potrzebuje wygodnego fotela, zwłaszcza gdy wstaje w środku nocy. W takim fotelu można też bawić się z dzieckiem.

Stelaż z wanienką

To bardzo wygodny mebel dla rodziców, którzy kąpią malucha w jego sypialni. Stojak powinien mieć regulowaną wysokość, zwłaszcza gdy rodzice są bardzo różnego wzrostu - to oszczędzi kręgosłup.