Pokój dziecięcy - czym się kierować?

Pokój dziecięcy - czym się kierować?

Pokoje dziecięce uważane są za jedne z trudniejszych wnętrz do urządzenia. Czemu? Pokój taki musi spełniać wiele różnych funkcji, by stać się atrakcyjnym dla dziecka. Powinna to być również bardzo kreatywna przestrzeń, która będzie wspierać rozwój naszego dziecka i zachęci go do poznawania świata. Najważniejsze jest zawsze, że pokój ten urządzimy z naszą pociechą.

Przy kreowaniu tej przestrzeni nie można też oczywiście zapomnieć, że musi być bezpieczna. Brzmi prosto, ale dodając do tego jeszcze często zmieniające się trendy, zadanie to staje się dużo trudniejsze. Powiemy wam więc jak to wszystko ze sobą odpowiednio pogodzić.

Najważniejsze powinno być bezpieczeństwo 

Nikt nie ma chyba wątpliwości, że to właśnie bezpieczeństwo jest najważniejsze. Ładne meble, tekstylia czy dodatki, które nie będą bezpieczne, nigdy nie spełnią swojej funkcji. Przed kupieniem danego zestawu mebli dla naszego dziecka powinniśmy zapoznać się z normami bezpieczeństwa, które są regulowane europejskimi przepisami. Ważny jest też skład chemiczny, ponieważ nikt nie chce, by jego dziecko miało styczność z metalami ciężkimi. Mowa tutaj o pokryciach lakierowych, na przykład na drzwiach. Ważne jest również to, że meble do takiego pokoju powinny nie mieć ostrych wykończeń.

Bezpieczny pokój dziecięcy

Naszym wyborem powinny być te, które mają zaokrąglone lub fazowane rogi. Równie istotne są również bezpieczne domknięcia, które powinny być pozbawione miejsc, które mogą zakleszczyć dłonie naszej pociechy. Drewno, jeśli się na nie zdecydujemy, powinno być również czyste i nie mieć oznak owadów lub zgnilizny.

Estetyka

Czasami nie docenia się tego, jak ważna jest estetyka pokoju w którym nasze dziecko spędza większość czasu. Wpływa ona na jego rozwój i sposób postrzegania świata. Buduje to, jak nasze dziecko odbiera piękna. Warto więc dobierać inne formy mebli, odpowiednie kolory,a nawet stworzyć pokój tematyczny, który jest zgodny z zainteresowaniami dziecka. To trend, który jest zawsze na topie. Materiały, które użyjemy powinny być inspirujące dla naszego dziecka, by budzić w nim moc kreatywności. Ważne jest również, aby pokój spersonalizować pod naszą pociechę.

To dwie najważniejsze rzeczy, które musimy brać pod uwagę, gdy tworzymy przestrzeń dla naszego dziecka, niezależnie od jego wieku.