Idealny projekt pokoju dziennego

Idealny projekt pokoju dziennego

W pokoju dziennym cała rodzina spędza mnóstwo czasu. Tutaj właśnie przyjmuje się gości i wspólnie relaksuje po całodziennej pracy. Często pokój dzienny pełni też funkcję jadalni. Warto zadbać o zaprojektowanie go tak, by był jednocześnie funkcjonalny oraz reprezentacyjny. Jak stworzyć projekt idealnego pokoju dziennego? Na co zwrócić szczególnie baczną uwagę?

Powierzchnia i kształt salonu

Pierwsza decyzja będzie z pewnością dotyczyła wielkości salonu. Od czego powinna zależeć? Na pewno od liczby domowników, ich ulubionych form spędzania wolnego czasu, intensywności życia towarzyskiego. Salon musi być proporcjonalny do reszty domu czy mieszkania - niewielki dom potrzebuje salonu o powierzchni co najmniej 25 metrów kwadratowych. Warto pamiętać, że to zawsze relatywnie spore pomieszczenie.Wiele osób decyduje się na powiększenie przestrzeni salonu poprzez półotwartą lub otwartą kuchnię, balkon lub taras, wydzielony kąt do pracy (małe biuro), jadalnię.

Nowoczesne budownictwo ma tendencje do otwierania przestrzeni zamiast zamykania jej w małych klitkach. Na ustawność pokoju dziennego wpływa kształt. Niewielki powinien być kwadratowy - to pozwoli zmieścić wszystkie meble i sprzęty. Salon o dużej powierzchni może mieć nieco bardziej fantazyjny kształt, na przykład litery L.W którym miejscu domu? Salon to serce tak zwanej strefy dziennej w mieszkaniu. Warto zadbać o dobre oświetlenie, umieszczając go na południu lub zachodzie budynku.

Meble do salonu

Słońce świeci tam najdłużej, dzięki czemu jego promienie wpadają do środka, zapewniając naturalne oświetlenie. Salony to zwykle pomieszczenia bardzo dobrze dostępne ze wszystkich części domu. Jeśli istnieje taka możliwość, warto jednak zadbać, by salon nie był ciągiem komunikacyjnym, z którego przechodzi się do innych pomieszczeń.Lokalizacja salonu zależy też od preferencji mieszkańców. Jedni lubią, gdy w domu stale coś się dzieje - z pewnością opcją dla nich będzie salon otwarty na resztę pomieszczeń i łatwo dostępny. Inni wolą mieć miejsce zaciszne i spokojne, stworzone do relaksu i raczej zamknięte.

Okna i drzwi tarasowe w salonie

Warto też na początku zdecydować, ile przeszkleń będzie w naszym salonie. Im więcej, tym mniejsze możliwości aranżacji, zwłaszcza w małym pomieszczeniu, ale za to większy dostęp światła. Decyduje o tym szczególnie chęć umieszczenia w salonie sprzętu RTV, wymagającego cienia, a także indywidualne preferencje.