Jak urządzić pokój dla debiutującego ucznia?

Jak urządzić pokój dla debiutującego ucznia?

Jeszcze kilka miesięcy temu, nasze dziecko uczęszczało do przedszkola. Obecnie jest już jednak uczniem szkoły podstawowej, co wiąże się nie tylko z wyraźną zmianą środowiska szkolnego, lecz także z rozlicznymi nowymi wymaganiami oraz obowiązkami, przed którymi zostaje postawiona nasza pociecha. Podobnie przedstawia się sytuacja również w przypadku uczniów, którzy zamieniają szkołę podstawową na liceum.

Oprócz wielu innych istotnych kwestii, rodzic w takim przypadku musi również zatroszczyć się o stworzenie dziecku jak najlepszego i najbardziej komfortowego miejsca nauki, co oznacza daleko idący lfiting pokoju naszej pociechy.

Co więc przede wszystkim warto mieć uwadze urządzając pokój dla dziecka uczącego się?

Jak powinien wyglądać pokój dla ucznia: kilka najważniejszych reguł

Podstawową zasadą, jaką należy uwzględnić przy urządzaniu pokoju dla ucznia, jest dokonanie podziału pomieszczenia na trzy różne, odrębne a zarazem wzajemnie uzupełniające się sfery: przestrzeń nauki, przestrzeń odpoczynku oraz przestrzeń do zabawy lub praktykowania swojego hobby(w przypadku starszych dzieci).

Dlaczego jest to tak ważne?

Taki podział przede wszystkim znacząco pomoże naszemu dziecku prawidłowo zorganizować swoją aktywność. Dziecięcy pokój, w przypadku którego dziecko, aby móc się uczyć musi na przykład przenosić określone przedmioty na inne miejsca lub nawet przestawiać meble może stanowić znaczące utrudnienie w nauce, nawet jeżeli wydaje się nam to problemem o raczej marginalnym znaczeniu,

Do wydzielenia owych trzech przestrzeni używamy przede wszystkim mebli: pokój powinien być wyraźnie podzielony na trzy segmenty, których funkcjonalność jest ściśle dopasowana do przeznaczenia poszczególnego segmentu. W przypadku segmentu przeznaczonego do nauki należy więc zadbać przede wszystkim o funkcjonalne regały na książki, dobre biurko oraz wygodne krzesło. Przestrzeń przeznaczona do odpoczynku to oczywiście głównie łóżko, ale także szafka nocna, lampka oraz kilka innych akcesoriów, które nadadzą tej przestrzeni przyjaznego, przytulnego charakteru. Jeżeli zaś chodzi o trzeci z segmentów-przestrzeń przeznaczona do zabawy lub hobby- to musimy wziąć pod uwagę przede wszystkim wiek dziecka a w przypadku dzieci starszych-charakter ich hobby.

karko promocje

W przypadku mniejszych dzieci ten segment powinien być wyraźnie odgraniczony od reszty pokoju, warto również pomalować ściany w jego obszarze na inny kolor(pozwoli to dziecku automatycznie identyfikować właśnie tę sferę jego pokoju z zabawą). Należy zadbać także o odpowiednie akcesoria służące do przechowywania zabawek. Oczywiście, to właśnie w tym segmencie powinny znajdować się telewizor oraz, ewentualnie, konsola lub też komputer przeznaczony do gier(jeżeli możemy sobie na to pozwolić, dobrze będzie zaopatrzyć nasza pociechę w dwa komputery- jeden przeznaczony do nauki, zaś drugi do gier oraz innych zastosować rozrywkowych, pozwoli to dziecku łatwiej odgraniczyć czas przeznaczony na naukę od czasu przeznaczonego na zabawę).

Jak powinna wyglądać przestrzeń nauki?

Naturalnie, w przypadku dziecka uczącego się należy ze szczególną starannością potraktować kwestię odpowiedniego zaprojektowania tej przestrzeni pokoju, która będzie służyć do nauki. Na samym początku warto zaznaczyć, że przy urządzaniu tego segmentu naprawdę warto brać pod uwagę opinię samego dziecka- możemy nawet zabrać swoją pociechę ze sobą do sklepu meblowego i wspólnie wybrać poszczególne meble. Jeżeli chodzi o biurko, to rzecz jasna musi ono być prawidłowo dopasowane do wzrostu naszego dziecka. Powinno być także wygodne oraz funkcjonalne, to jest stwarzać możliwość dobrze zorganizowanego przechowywania różnych akcesoriów służących do nauki. Niezwykle ważne znaczenie ma także dobór odpowiedniego krzesła: powinno być ono nie tylko wygodne, ale również stabilne oraz zaopatrzone w podparcia dla łokci- jest to ważne z perspektywy rozwoju kręgosłupa naszej pociechy.

Warto także pomyśleć o dodatkowych akcesoriach służących do nauki, takich jak na przykład tablice magnetyczne, farby do ścian umożliwiające pisanie po ścianie(czyli traktowanie jej jako tablicy) oraz ruchoma lampka biurkowa, która pozwoli dziecku swobodnie kierować oświetleniem. Jeżeli chodzi o barwę światła, to powinna ona być możliwie jak najbardziej zbliżona do naturalnego światła słonecznego: jest to ważne, ponieważ niebieskie światło w określony sposób wpływa na nasz organizm, co może powodować na przykład problemy ze snem(nie wspominając o szkodliwości dla narządu wzroku)

Dobrze jest także zatroszczyć się o wybór odpowiedniego komputera przeznaczonego do nauki. Najlepiej, jeżeli jest to laptop, jednak nie powinien być on dysponować na przykład zbyt dobrą kartą graficzną lub zbyt mocnym procesorem. Dlaczego? W ten sposób, dziecko może zacząć użytkować komputer przeznaczony do nauki w innych celach, a więc na przykład do gier.