Nie tylko róż i błękit. Pomysły na nowoczesny pokój dziecięcy

Nie tylko róż i błękit. Pomysły na nowoczesny pokój dziecięcy

Do tej pory większość osób, urządzając pokój dla dziecka, stawiało na pastele lub mocne kolory. Tymczasem w praktyce opcji jest znacznie więcej.

Kolorystyka jest kluczowym elementem w czasie urządzania wnętrza. To bardzo ważne również w przypadku pokoju dziecięcego. Wcale w tym przypadku nie trzeba ograniczać się do klasycznych rozwiązań.

Jasne kolory w pokoju dziecięcym

Pokój dziecka powinien być żywy i kolorowy. Warto przy tym stawiać na barwy jasne, neutralne. Poza bielą, różem i błękitem coraz większą popularnością cieszą się szarości. W praktyce bowiem świetnie komponują się one z kolorowymi zabawkami. Przy okazji są doskonałym tłem dla oryginalnych mebli i akcesoriów.

Aranżacja pokoju dziecka

Jakiś czas temu naukowcy dowiedli, że dzieci do 3. roku życia nie widzą kolorów pastelowych. Dlatego tak lubią żywe barwy. Dlatego w pokoju dziecięcym pozwolić sobie można naprawdę na sporo. W modzie są np. kolorowe, wzorzyste tapety. Jasne ściany szczególnie dobrze prezentują się we wnętrzach niewielkich rozmiarów. W takiej sytuacji lepiej postawić na sprawdzone rozwiązania, gdyż kolorowe meble mogą tylko dany pokój jeszcze bardziej zmniejszyć.

Urządzanie pokoju dla dziecka: daj mu głos

W przypadku małych dzieci decyzję odnośnie urządzenia pokoju podejmują oczywiście rodzice, ale jeśli dzieci są nieco starsze, mogą samodzielnie podjąć pewne decyzje. Starsze dzieci czy nastolatkowie mają już własny gust i upodobania, które warto wziąć pod uwagę.

W praktyce nie wszystkie dziewczynki lubą kolory pastelowe i delikatne. Z kolei chłopcy nie zawsze stawiają na błękit. W przypadku, gdy w pokoju mieszka rodzeństwo - brat i siostra, można postawić na uniwersalną zieleń.

Psychologia koloru w dziecięcym pokoju

Kolorystyka wnętrza wpływa na ogólne samopoczucie. W pokoju dziecka warto więc postawić na kolory, które uspokajają i zapewniają spokojny sen. Kolor jasnozielony wycisza i daje poczucie bezpieczeństwa, ale nie można przesadzić z jego ilością. Barwa niebieska działa podobnie, ale w dużej ilości rozleniwia. Kolor jasnoróżowy jest delikatny i łagodny, ale jednocześnie jest dość snobistyczny. Kolor biały pasuje w zasadzie do każdego pomieszczenia.  Czerwony działa pobudzająco, a żółty wzmaga kreatywność.