Meble – co jest potrzebne uczniowi

Meble – co jest potrzebne uczniowi

Podczas urządzania pokoju uczniowskiego trzeba wziąć pod uwagę zarówno obowiązki szkolne, jak i potrzeby ucznia jako dziecka i dlatego najlepiej jest podzielić pomieszczenie na trzy strefy, czyli pracy, zabawy i odpoczynku. Dobrze jest również wydzielić je kolorystycznie, aby dziecko miało orientację w swoim terenie oraz dopasować meble idealnie dla ich funkcjonalności.

Pracownia

Umowną strefę pracy meblujemy biurkiem z pojemnym blatem oraz krzesłem z regulowaną wysokością. Oba meble muszą być do siebie dopasowane i nie męczyć dziecka rąk i kręgosłupa. Najlepiej ustawić je przy oknie, ale zawsze z lampką od strony przeciwnej do ręki, którą dziecko pisze. Na ścianę za biurkiem warto zawiesić tablicę korkową, z zapewnieniem farby tablicowej lub nalepki do robienia notatek, czy zapisywania nowo poznanych wyrazów.

Do pracowni należy dodać również meble do przechowywania wszystkich rzeczy szkolnych, których nie zmieści biurko. Tak, aby miały stałe miejsce i uczeń uczył się dyscypliny i porządku.

Odpoczynek

Łóżko najlepiej postawić przy biurku, aby mieć dostęp do lampki przy czytaniu książki, a na pewno z dala od drzwi. Do tego szafka nocna albo półeczka, gdzie można odłożyć okulary czy książkę.

Zobacz nowe oferty na meble w promocyjnej cenie.

Strefa zabawy dla dzieci

Luz i zabawa

Najlepsza będzie podłoga, a przy braku powierzchni, z dołączeniem łóżka. Podczas zabawy natomiast należy unikać biurka, które przypomina o obowiązkach. Dobre będą kartony i szuflady na miejsce dla zabawek, przyda się także puf, gdyż rzadko w takim pokoju jest miejsce na oddzielną kanapę w przypadku wizyty przyjaciół malca. Miękki dywan, narzuta i koc, pozwolą nawet na zbudowanie namiotu-kryjówki.

Aranżacja

Zestaw kolorów powinien być naturalny dla dziecka, ale z poszukiwaniem dorosłych motywów, a odrzuceniem dziecinnych różów i błękitów. W zapomnienie mogą odchodzić wszelakie wstążeczki, wróżki czy resoraki, zastępowane drewnianymi motywami skandynawskimi.

Dobrze, jeżeli dziecko w tym uczestniczy, ale to rodzic powinien zadbać, aby nazbyt żywe kolory nie rozpraszały potomka. Najlepsze będą szarości i biele, z niewielkim odcieniem kolorystycznym i przy zaniechaniu wzorów wprowadzających chaos.

Oświetlenie

Obok wspomnianej lampki na biurko można pokusić się o girlandy z małymi, kolorowymi żarówkami albo panele LED zamiast żyrandola, które spełnią funkcję oświetlenia głównego. Dobrze również, jeżeli lampka ma funkcje ściemniania, gdy dziecko woli zasypiać w półmroku aniżeli w całkowitej ciemności.