W domowym zaciszu – minimalizm po skandynawsku

W domowym zaciszu – minimalizm po skandynawsku

Czym jest i co cechuje styl skandynawski w aranżacji wnętrz? Elegancja, prostota i czystość są głównymi wyznacznikami i właśnie tym należy się kierować podczas przenoszenia skandynawskiej estetyki do naszych rodzimych wnętrz.

Jak powstał i czym jest styl skandynawski

Śmiało można orzec, że wymyślili go Szwedzi na zasadzie konieczności. Mieszkańcy kraju, w którym panują długie i chłodne wieczory oraz poranki i gdzie zaistniała potrzeba zatrzymania światła na dłużej w domostwach, poprzez rozjaśnienie całej powierzchni. Ze światłem współgrają prostota, minimalizm i funkcjonalność, nadające pomieszczeniom elegancji oraz budujące naturalną przestrzeń do życia.

Niestety większość naszych mieszkań ma niewielkie powierzchnie do zagospodarowania, a co stwarza problemy z aranżacją, właśnie przez braki odpowiednio dużego naświetlenia. W sukurs przychodzi tutaj kolor biały, który nawet małe pokoje powiększa wizualnie i natychmiastowo rozjaśnia. Nie chodzi przy tym wyłącznie o białe sufity i ściany, ale również drewniane, jasne podłogi oraz meble. Popularnie nazywa się to total look i ma coraz więcej zwolenników w całej Europie i nie tylko.

Skandynawska aranżacjaCo wykorzystują do aranżacji mieszkańcy północnej Europy?

W krajach, gdzie ekologiczne podejście do życia ma ogromne znaczenie, znaleźć można również odzwierciedlenie takiej filozofii w lifestyle'u. Przyroda dostarcza więc wszystkiego, co niezbędne, a więc drewna, lnu, juty, bawełny czy też naturalnego kamienia.

Po trzykroć

Wyróżniamy trzy rodzaje stylu skandynawskiego – szwedzki właśnie, duński oraz fiński. Wszystkie łączy światło, a więc biel, różni natomiast specyfika formy.

Duńczycy nacechowali swój styl romantyzmem i subtelnością, którego klimat oddają najlepiej stylowe łóżka z metalowymi, zaokrąglonymi ramami. Do tego pastelowe dodatki – satynowe narzuty, czy kremowe, gładkie firany. Szwedzi wolą surowość, minimalizm jest wymogiem. Niewiele dodatków nie wprowadza chaosu do ich pomieszczeń. Finowie wymyślili sobie natomiast formy kanciaste, a dodatkowe lubią przełamywać biel ciemnymi albo i jaskrawymi dodatkami. W ich stylu można spotkać wiele grafik naściennych, kwadratowych dywanów, czy butelkowych, lejących się zasłon. Ten styl jest kontrastowy, sama biel nie istnieje, ale jest przełamywana szarościami, gorzką czekoladą lub czernią – koniecznie w geometrycznych formach.