Salon z pokojem gościnnym

Salon z pokojem gościnnym

Salon bywa centrum życia rodziny, jadalnią, pokojem do przyjmowania gości, a także gościnną sypialnią. Tak wiele funkcji musi spełniać szczególnie salon w niewielkim mieszkaniu. Jak zabrać się za urządzanie salonu, który będzie musiał pełnić naraz te wszystkie funkcje? Z pewnością nie jest to łatwe.

Bez względu na to, czy salon jest duży czy niewielki, konieczne będzie wydzielenie w nim stref dla gości, do nocowania, a także do spędzania wspólnego czasu w ciągu dnia. Jak urządzić takie pomieszczenie?

Kolory ścian - jakie wybrać?

Ta zasada jest powszechnie znana i z powodzeniem stosowana - jasne kolory optycznie powiększają przestrzeń. Sprawdzą się nie tylko w małym mieszkaniu, ale też w salonie, który musi spełnić dodatkowe funkcje. Biel pasuje wszędzie, pozwala też poszaleć z aranżacją wnętrza. Sprzyja utrzymaniu wizualnego ładu w salonie. Niestety, nie każdy ją lubi - co warto wybrać zamiast bieli? Z pewnością jasne i chłodne odcienie, na przykład błękity, szarość. To o wiele lepsza opcja, niż popularne, słoneczne i ciepłe kolory.

Meble o kilku funkcjach

Salon wielofunkcyjny wymaga też zastosowania mebli o wielu funkcjach. Dobrym przykładem będzie rozkładana sofa lub narożnik. Za dnia można na nim wygodnie usiąść, a wieczorem rozłożyć, zmieniając w łóżko dla gości. Wybrany model powinien być wyposażony w pojemnik na pościel. Zamiast stołu z kompletem krzeseł warto wybrać rozkładaną ławę, a w miejsce foteli pufy, w których można coś przechowywać.

Salon wielofunkcyjny

Jak podzielić przestrzeń?

Wielofunkcyjny pokój dzienny warto podzielić na poszczególne strefy. Znajdzie się tam miejsce na jedzenie, pracę, rozrywkę oraz okazjonalne spanie.

Co dzieli przestrzeń lepiej, niż zmniejszająca ją ścianka działowa? To ozdobne parawany, ażurowe regały, duże rośliny w doniczkach. Kanapę można też ustawić tyłem do środka pomieszczenia, tworząc w ten sposób kącik relaksu. Także ramy ze zdjęciami potrafią podzielić przestrzeń na strefę relaksu, czy pracy. Już teraz poszukaj swoich ulubionych fotografii i wywołaj zdjęcia w Rossmannie. 

Czy da się stworzyć salon pozbawiony minusów?

Urządzenie niewielkiej powierzchni bywa prawdziwym wyzwaniem. Choć opracowano już mnóstwo sposobów i pomysłów na podzielenie przestrzeni oraz optyczne powiększenie jej, projekt nie zawsze może być idealny. Warto wziąć to pod uwagę, przenosząc do siebie gotowe rozwiązania.