Poznaj najciekawsze rośliny doniczkowe

Poznaj najciekawsze rośliny doniczkowe

Moda na miejską dżunglę jest jednym z tych trendów, które nadal się utrzymują. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób interesuje dziś nie tylko samą uprawą roślin doniczkowym, ale i ciekawymi okazami, które można dołączyć do swojej kolekcji. Które rośliny mogą zatem okazać się tegorocznym hitem?

Monstera

Monstera to ciemnozielona roślina doniczkowa znana choćby z tego, że jest w stanie osiągnąć naprawdę imponujące rozmiary. Łatwo ją rozpoznać choćby dlatego, że posiada ponacinane liście, a także wiele odmian, które trafiają do przekonania hodowcom. Dziś najbardziej popularne są monstery delicosa typu verigata, a więc te, które posiadają na liściach charakterystyczne białe przebarwienia. Owszem, dostanie ich nie należy do zadań najłatwiejszych, efekt, jaki wywołują uzasadnia jednak konieczność zapłacenia dość wysokiej ceny.

Senecio

Rośliny rodzaju senecio pochodzą z Afryki południowej i zwracają na siebie uwagę przede wszystkim dlatego, że jak na sukulenty charakteryzują się ciekawym uformowaniem. Szczególnie ciekawe wydają się ich liście przybierające kształt kulek lub łódeczek, a także to, że są one przyczepione do relatywnie cienkich pędów.

Rośliny do wnętrz

Małe sadzonki nie są drogie, problemem nie jest też ich znalezienie zwłaszcza, jeśli w okolicy znajduje się dobra kwiaciarnia. Należy jednak pamiętać o tym, że ich uprawa nie jest najłatwiejsza stanowiąc wyzwanie nawet dla osób legitymujących się pewnym doświadczeniem w tym zakresie.

Filodendrony

Filodendrony pochodzą z lasów tropikalnych oraz deszczowych. To silnie rozrastające się rośliny znane ze swoich dekoracyjnych liści. Obecnie wyróżniamy blisko siedemset ich gatunków, każdy może więc znaleźć taki, który będzie odpowiadał jego potrzebom. Dziś w cenie jest przede wszystkim filodendron czerwieniejący z liśćmi przebarwiającymi się na różowo. Warto jednak zainteresować się także filodendronem pnącym, który już kilka dekad temu robił w kraju prawdziwą furorę. Jeśli szukamy rozwiązania naprawdę oryginalnego, odmiany z dwukolorowymi liśćmi powinny w szczególny sposób przypaść nam do gustu.