Urządzanie małej kuchni - główne zasady

Urządzanie małej kuchni - główne zasady

Urządzanie małej kuchni może być nie lada wyzwaniem. Jak stworzyć na małym metrażu kuchnię, która będzie wygodna, funkcjonalna, a przy tym jeszcze estetyczna? Oto 5 wskazówek, jak zagospodarować niewielką przestrzeń, by maksymalnie ją wykorzystać.

Wybierz niskie szafki

Wysoka górna zabudowa nie służy małym kuchniom, choć mogłoby się wydawać inaczej. Zasłonięte szafki aż do sufitu optycznie podwyższą pomieszczenie, a zarazem sprawią, że będzie się wydawało sporo węższe. Nietrudno tu o efekt małej klitki. O wiele lepiej sprawdzą się szafki niskie, przeszklone lub całkowicie otwarte. Przezroczyste lub prawie przezroczyste fronty na wysokości wzroku dadzą wrażenie większej głębi i powiększą kuchnię wizualnie.

Nie stawiaj na drzwiczki skrzydłowe

Drzwiczki otwierane skrzydłowo nie sprawdzają się w malutkich kuchniach. Zabierają cenne miejsce i tworzą wrażenie ciasnoty. O wiele lepiej będzie wybrać przesuwne drzwiczki lub drewniane żaluzje. Warto przyjrzeć się też szafkom o szklanych osłonach, oświetlonych od wewnątrz - to nowa moda, sprawdzająca się nie tylko w małych kuchniach.

Wykorzystaj przestrzeń nad blatami

Niewysokie szafki z przejrzystymi osłonami lub otwarte półki warto wieszać około 30 cm ponad blatami roboczymi. To dodatkowa powierzchnia do przechowywania różnych przedmiotów, która nie zmniejsza blatu, a przy tym nie sprawia, że kuchnia wydaje się jeszcze bardziej ciasna.

Wybierz szafki i stoliki na kółkach

Mobilne meble to bardziej ergonomiczna praca w kuchni. Dzięki nim wszystko, co najistotniejsze, można zawsze mieć pod ręką. Wysuwające się spod blatów stoliki na kółkach czy kosze na śmieci na szynach świetnie sprawdzają się tam, gdzie notorycznie brakuje miejsca.

Postaw na szerszy blat roboczy

Wbrew pozorom, w małej kuchni lepiej sprawdza się szerszy blat roboczy (około 80 cm). Można na nim ustawić schowki lub stojaki na drobne akcesoria kuchenne, które nie zmieściły się do szuflad lub szafek. Dzięki temu zawsze będą znajdowały się pod ręką. Szerszy blat to także głębsze szafki pod blatem - dodatkowe centymetry zmieszczą instalacje sanitarne.